Serwis Laptopów


Każdy laptop po dłuższym okresie użytkowania będzie wymagał konserwacji, ponieważ cząsteczki kurzu unoszące się w powietrzu będą się gromadzić we wnętrzu laptopa.
Najwięcej kurzu zbiera się w kanałach wentylacyjnych, ponieważ wymuszony przez wentylator przepływ powietrza nasila proces gromadzenia się kurzu na radiatorze. Zadaniem radiatora jest skuteczne odprowadzanie ciepła z grzejącego się procesora.
W przypadku osadzenia się warstewki kurzu zdolność odprowadzania ciepła maleje, ponieważ kurz jest izolatorem. Często prowadzi to do głośniejszej pracy wentylatorka chłodzącego, ponieważ aby zapewnić taką samą skuteczność odprowadzania ciepła, musi on kręcić się dużo szybciej.


Dodatkowo błędem popełnianym przez większość użytkowników jest położenie laptopa na łóżku na przykład na kocu lub w pościeli. Problem w tym w większości laptopów otwory wlotu powietrza znajdują się na spodzie obudowy i położenie na łóżku całkowicie blokuje swobodny przepływ powietrza, co na dłuższą metę skończy się przegrzaniem procesora i zawieszeniem komputera.

W urządzeniach mobilnych w pogoni za miniaturyzacją układy kart graficznych, mostki północe, południowe i coraz częściej procesory montowane są metoda BGA (ang. Ball Grid Array), czyli zamiast pinów łączących procesor ze slotem układ łączony jest bezpośrednio do płyty głównej za pomocą kilkuset małych kuleczek ze spoiwa lutowniczego. 60% uszkodzeń płyt głównych dotyczą połączeń BGA. Największą wadą tego rozwiązania jest niewielka odporność spoiny lutowniczej na wstrząsy i uderzenia.

Aby się przekonać, do jakiej temperatury potrafi rozgrzać się laptop, wystarczy położyć notebooka na kolanach i pozwolić mu pracować przez dłuższy czas. Kilkukrotne przegrzanie procesora może doprowadzić do jego trwałego uszkodzenia.

Kurz osadza się również na matrycy, szczególnie staje się to widoczne w słońcu. To również kurz jest przyczyna tego, że nagle napęd DVD lub CD nie chce czytać niektórych płyt.

W naszym Serwisie do usuwania uszkodzeń układów BGA używamy Stacja lutowniczej BGA Scotle HR460C

 

Strefa Prywatna
login:

hasło:

Informacje o tobie

Powrót na stronę główną Powrót na stronę główną